مدیرعامل پلتفرم تامین مالی جمعی زیما با اعلام نکاتی در مورد مراحل تامین مالی برای حمایت از کسب‌ و کارهای فناورانه و دانش‌بنیان و… اعلام آمادگی کرد.

 

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، هجدهمین دوره جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ بهایی، به‌عنوان یک رویداد بین‌المللی در دو بخش مسابقه‌ای طراحان کسب‌ و کار و فن‌آفرینی و تجاری‌سازی فن‌آفرینی (نوپا و رشدیافته) در روزهای ۲۶ و ۲۷ اردیبهشت‌ به میزبانی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان برگزار شد.

براساس این گزارش، “زیما” یک سکوی تامین مالی جمعی است که با مجوز فرابورس فعالیت می‌کند و شرکت کارگزاری بانک صادارت نیز به‌ عنوان نهاد مالی تائید شده از طرف فرابورس بر عملکرد آن در همه مراحل ارزیابی‌ها، انعقاد قرارداد تامین مالی، پرداخت‌ها و دیگر فعالیت‌های زیما به‌طور مستقیم نظارت دارد.

سارا شاهرخی مدیرعامل و عضو هیأت مدیره “زیما” درباره کارکرد پلتفرم تأمین مالی جمعی زیما اظهار داشت: تمامی طرح‌ها قبل از انتشار در پلتفرم زیما به تایید نهاد مالی و فرابورس می‌رسد و پس از تامین مالی نیز گواهی شراکت هر طرح توسط فرابورس برای سرمایه‌گذاران صادر شده و توسط زیما در اختیار قرار داده می‌شود. بدین ترتیب همه تراکنش‌های سکوی زیما در سامانه جامع فرابورس ثبت می‌شود.

شاهرخی با اشاره به وضعیت اقتصاد، اعلام کرد: باتوجه به دشوارتر شدن تسهیلات‌دهی بانک‌ها که متاثر از سیاست‌های پولی انقباضی بانک مرکزی است و همچنین افزایش بدهی دولت به بانک‌ها و موسسات اعتباری، سهم دولت و شرکت‌های دولتی از کل تسهیلات نسبت به گذشته افزایش داشته و طبعا شرایط اعطای تسهیلات به بخش خصوصی به‌دلیل کاهش منابع بانک‌ها دشوارتر شده است. در نتیجه شرکت‌ها می‌توانند طرح‌های با بازده مناسب خود را با تکیه بر ابزارهای بازار سرمایه تامین مالی کنند که در این راستا یکی از امکاناتی که بازار سرمایه برای تامین مالی شرکت‌ها فراهم کرده تامین مالی جمعی است که زیما با دریافت مجوز از فرابورس این خدمات را به کسب‌ و کارها ارایه می‌دهد.

به‌گفته وی در تامین مالی جمعی، منابع مالی برای یک پروژه از عموم جمع‌آوری شده و به شرکت سرمایه‌پذیر این امکان را می‌دهد تا با سرعت بیشتری بتواند طرح‌ها را تامین مالی کند. مراحل تامین مالی بر روی سکوی زیما به این صورت است که پس از ارایه درخواست تامین مالی توسط شرکت، بررسی و ارزیابی پروژه و تکمیل مدارک توسط کارشناسان زیما انجام می‌شود و پس از  تایید نهاد مالی، نمادی اختصاصی توسط شرکت فرابورس صادر می‌شود. پس از این مرحله جمع‌آوری وجوه روی سکوی زیما انجام شده و در پایان گواهی شراکت برای سرمایه‌گذار صادر شده و پرداخت به شرکت سرمایه‌پذیر انجام می‌شود.

مدیرعامل سکوی تامین مالی جمعی زیما با اشاره به جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ بهایی به‌عنوان قدیمی‌ترین و معتبرترین رویداد فن‌آوری و فن‌آفرینی ایران، حضور زیما را در آن مغتنم شمرد و ادامه داد: برگزاری رویدادهایی از جمله پل سرمایه‌گذاری، تأمین مالی جمعی طرح‌های فناورانه، روش‌های نوین تأمین مالی و سرمایه‌گذاری، بازارچه طعم فناوری در زندگی، مهارت‌های رهبری استراتژیک در قالب بازی نبرد پادشاهان و نشست میز مسائل دانش‌بنیان در حاشیه این رویداد، افق‌های روشنی پیش چشم فعالان و صاحبان کسب‌وکارهای کوچک و بنیانگذاران استارت‌اپ‌ها قرار داد.

وی ادامه داد: از آنجا که شناسایی و معرفی واحدهای فناور و فن‌آفرینان موفق به سرمایه‌گذاران یکی از اهداف اصلی جشنواره شیخ بهایی است و تلاش می‌کند تا در جهت توسعه فناوری و شکوفایی اقتصاد ملی با حمایت از ایده‌های دانش‌بنیان و توان نخبگان کشور گام بردارد، زیما نیز با حضور در این جشنواره اعلام کرد آمادگی دارد تا با حمایت از کسب‌ و کارهای فناورانه و دانش‌بنیان، زمینه‌ساز اثرگذاری اقتصاد دانش‌بنیان در توسعه پایدار و پیشرفت باشد.

شاهرخی با اشاره به برگزاری دو روزه این جشنواره و حضور صاحبان کسب‌ و کارهای مختلف، سرمایه‌گذاران و سرمایه‌ پذیران ، افزود: در مدت زمان برگزاری جشنواره شیخ بهایی، مذاکرات دو جانبه (B2B)، شناسایی و معرفی واحدهای فناور و فن‌آفرینان موفق به سرمایه‌گذاران دولتی، خصوصی و خیرین حوزه فن‌آفرینی و … شد.

منبع خبر را اینجا ببینید