رئیس انجمن قطعه‌ سازان با اشاره به اثر زیان انباشته ۱۳۰ هزار میلیارد تومانی خوردوسازان بر کمبود نقدینگی، خواستار افزایش زمان اعتبار تخصیص ارز بانک مرکزی به سه ماه شد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، محمدرضا نجفی منش با اشاره به انعقاد قرارداد با روسیه برای صادرات قطعات خودرو به فارس گفت: ظرفیت روسیه برای واردات قطعات خودرو بسیار است اما صادرات، تحقق و دستیابی به هدف در این حوزه امری زمان بر است و نیاز به برنامه‌ریزی دارد. برای توسعه صادرات باید دولت حمایت کند و با ایجاد قوانین دست و پاگیر مانع تحقق این موضوع نشود.

وی افزود: از اصلی ترین مشکلات فعالان صنعت قطعه سازی کمبود نقدینگی است که بخشی از این مسئله مربوط به قیمت گذاری دستوری در صنعت خودرو است که باعث زیان انباشته 130 هزار میلیارد تومانی برای خوردوسازان شده است. لذا قطعه سازان مجبور هستند برای تامین نقدینگی به بانک ها مراجعه کنند که متاسفانه در این بخش میزان تسهیلات کاهش یافته و عدم تامین مالی فشار سنگینی را به صنعت قطعه سازان وارد می‌کند.

این فعال صنعت قطعه سازی ادامه داد: طبق بند 90 اصل 44 هرگاه دولت اقدم به قیمت‌گذاری در صنعت کند و این موضوع باعث ضرر و زیان شود باید آن را جبران کند. با وجود زیان هنگفت خودروسازان هیچ اقدامی از سوی دولت برای جبران این زیان صورت نگرفته است. بانک مرکزی اگرچه زمان تخصیص ارز به فعالان صنعتی را یک ماهه اعلام می‌کند اما در این مدت ارزی از سوی بانک به فعال صنعتی تخصیص نمی‌یابد و درخواست ارزی از بانک نیز باطل می‌شود.

نجفی منش خواستار افزایش مدت اعتبار تخصیص ارز از یک به سه ماه شد و گفت: باید شرایط فراهم شود تا فعالان اقتصادی برای تامین ارزی اقدام کنند و در مقابل دولت از قیمت‌گذاری دستوری دست بردارد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام

«مشاهده متن کامل خبر»