واکنش مثبت فعالان بازار به گزارش‌های کدال نشانه مثبتی برای بازار سرمایه است. بنابراین به نظر می‌رسد سویه بنیادی بازار بر دیگر عوامل غلبه دارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، برای پیش بینی بورس امروز –سه‌شنبه دوم خرداد- به روند بازار سهام در روز کاری گذشته نگاه می‌کنیم. در روز دوشنبه شاخص کل بورس ۱۵ هزار و ۸۰۲ واحد رشد کرد و به رقم ۲ میلیون و ۳۱۸ هزار و ۵۰۸ واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز ۱۲ هزار و ۷۹۷ واحد بالا آمد و در رقم ۷۷۶ هزار و ۸۵۳۳ واحد ایستاد. شاخص کل فرابورس ۳۰۳ واحد رشد کرد و به رقم ۲۹ هزار و ۲۴۱ واحد رسید. شاخص هم وزن فرابورس نیز افزایش ۲ هزار و ۲۳۴ واحدی داشت و به سطح ۱۴۲ هزار و ۲۹۰ واحد رسید.

در پایان معاملات ‌روز دو‌شنبه، ۴۷۹ نماد رشد قیمت و ۲۰۰ نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، ۷۰ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۳۰ درصد بازار افت قیمت داشتند.

روز دو‌شنبه در بورس شرکت تولید محور خودرو (خمحور)، شرکت سیمان هگمتان (سهگمت) و شرکت نورد آلومینیوم (فنوال) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت صنایع چوب خزر کاسپین (چخزر)، شرکت سرمایه گذاری مالی سپهر صادرات (وسپهر) و شرکت داروسازی آوه سینا (داوه) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

در بورس نمادهای قپیرا (شرکت قند پیرانشهر)، اپال (شرکت فراوری معدنی اپال کانی پارس) و سپ (شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش) در روز سه‌شنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت لیزینگ ایران و شرق (ولشرق)، شرکت صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود (کشرق) و شرکت فولاد شاهرود (فرود) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

در معاملات دوشنبه، ۱۸۳ نماد صف خرید داشتند و ۲۶ نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد ۳۴ درصدی نسبت به روز قبل به هزار و ۵۱۲ میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش ۴۰ درصدی به ۱۱۷ میلیارد تومان رسید.

بورس

معامله‌گران در شرایطی به استقبال معاملات امروز می‌روند که دیروز بازار بار دیگر به سمت بالا حرکت کرد. شاخص‌ها برای دومین روز متوالی رشد کردند و دو گروه ریالی بازار، خودرویی‌ها و بانکی‌ها، سبزترین گروه‌های بازار بودند.

روز دوشنبه نماد وبملت بیشترین اثر را در رشد شاخص کل داشت. بان ملت به واسطه عملکرد خوب در دوره ۱۲ ماهه اخیر خود مورد توجه معامله گران و سهامداران قرار گرفت و بیشترین ورود پول حقیقی را نیز در معاملات دیروز داشت.

پس از وبملت، نمادهای اخابر، وپاسار، وتجارت، ومعادن، خودرو و همراه بیشترین نقش را در رشد شاخص داشتند. در مقابل، تاپیکو، فولاد و فملی مانع رشد بیشتر شاخص کل شدند.

تعداد نمادهای سبزپوش در معاملات دوشنبه بیشتر از قرمزها بود و ۷۰ درصد بازار رشد قیمت را تجربه کردند. بنابراین شاخص هم وزن نیز بیش از ۱۲ هزار واحد رشد کرد. به علاوه، ارزش معاملات خرد نیز افزایش پیدا کرد و با رشد ۱۸ درصدی، به رقم ۱۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان رسید.

اما پس از ۲ روز وقفه، روز دوشنبه بار دیگر شاهد ورود پول حقیقی از بازار بودیم و ۹۸۴ میلیارد تومان سرمایه حقیقی به بازار وارد شد. دیروز نمادهای وبملت، ذوب، ومعادن، خاور و اخابر بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

بدین ترتیب شاخص توانست جایگاه خود را در کانال ۲.۳ میلیونی تثبیت کند. عامل اصلی رشد تقاضا و ورود پول به بازار گزارش‌های مالی شرکت‌ها بود. ناظران همواره نسبت به توجه معامله گران به صورت‌های مالی و گزارش‌های شرکت‌ها تأکید دارند و حال واکنش مثبت فعالان بازار به گزارش‌های کدال نشانه مثبتی برای بازار سرمایه است. اتفاقی که نشان می‌دهد اگر مداخلات دستوری دولت و نهادهای موازی کمتر شود بازار از منطق اقتصادی پیروی خواهد کرد و آنگاه سهامداران می‌توانند با توجه به روندهای اقتصادی و بنیادی تصمیم گیری و سرمایه گذاری کنند.

بورس

«مشاهده متن کامل خبر»